Den andra av de riktigt stora Swimrunhelgerna går mot sitt slut.

Marstrand Open Water

IMG_5467

Tävlingen lades om i sista sekund på grund av de hårda väderförhållandena. Regn och åska utlovades men det blev det inte mycket av. Mixedlagen gjorde bra ifrån sig och tog 4 av de 5 första platserna.

Herr
Vinnare 5 poäng Lalarunners, David Kördel och Peter Axeborn
Tvåa 3 poäng Mange & Mackan, Magnus Ekstrand och Marcus Karlsson
Trea 1 poäng Super Subs, Henrik Strömblad och Martin Bergelin

Mix
Vinnare 5 poäng Team Crawlkurser.com Lag 1, Johan Johansson och Anna Schlosser
Tvåa 3 poäng Team Crawlkurser.com Lag 2, Mirella Carlsson och Michael Zantelid
Trea 1 poäng Team Tid?, Johanna Edman och Martin Hageberg

Dam
Vinnare 5 poäng Team Mini Cooper Bilia Group Powered By Sjöodjuren, Emelie Danielsson och Sara Olsson
Tvåa 3 poäng NL^2, Nicolin Lillhage och Nina Larsson
Trea 1 poäng Team Aloha, Karin Sjölander och Sara Rönnberg

Ångaloppet

Angaloppet

Även Ångaloppet tvingades lägga om banan på grund av låga vattentemperaturer. 8 grader rapporterades det om vilket gjorde att de flyttade in tävlingen till en insjö som fungerade bättre.

Herr
Vinnare 5 poäng Addnature Östersjösimmet, Simon Börjeson och Rasmus Regnstrand
Tvåa 3 poäng Swimrunshop.se, Henrik Wahlberg och Fredrik Axegård
Trea 1 poäng NynäshamnLDK, Johan Carlsson och Joakim Brunzell

Mix
Vinnare 5 poäng Wolff-Wear Swimrun, Helen Maalinn och Andrew Maclean
Tvåa 3 poäng Fischman, Jonas Ekman och Amanda Fischer
Trea 1 poäng Swimrunshop.se, Diane Sadik och Adrien Zanarelli

Dam
Vinnare 5 poäng Team xx, Ulrika Eriksson och Helena Sivertsson
Tvåa 3 poäng Addnature, Kristin Larsson och Annika Eriksson
Trea 1 poäng Åkersberga spring, Lisa Markström och Helena Henriksson

Stora Stöten Swimrun

Herr
Vinnare 5 poäng Team ORCA, Joakim Axelsson och Jonas Djurback
Tvåa 3 poäng Orca masters, Oriol Guillamon och Ola Lagerström
Trea 1 poäng Skidåkarna, Linus Larsson och Tobias Köpman

Mix
Vinnare 5 poäng Anna och Nils, Anna Mattson och Nils Svensson
Tvåa 3 poäng Iget Modig är tillbaka, Malin Björkqvist och Dan Arvidsson
Trea 1 poäng Istället för Nattvasan, Malin Bohman och Per-Erik Modig

Dam
Vinnare 5 poäng SSK, Anna Eriksson och Lisa Eriksson
Tvåa 3 poäng Team EFKOM, Katarina Andersen och Maria Edstedt
Trea 1 poäng Mammalaget, Sarah Viker och Ingrid Djurback

Karlskrona Swimrun

Herr
Vinnare 5 poäng Team Ironcoach, Kenny Meijer och Christian Malmström
Tvåa 3 poäng KSS Swimrun, Jonas Wassdahl och Fredrik Augustsson
Trea 1 poäng Sodastremers, Patrik Mårtensson och Fredrik Åkerlund

Mix
Vinnare 5 poäng Holmberg, Lars Holmberg och Johanna Holmberg
Tvåa 3 poäng Team Ellen&Alice, Karin Rosenborg och Erik Rosenborg
Trea 1 poäng Dalamad swimrun, Therese Löfqvist och Staffan Preutz

Dam
Vinnare 5 poäng Spice girls, Nuray Güner och Jessica Ågren
Tvåa 3 poäng Tvings pinglorna, Hanna Wikner och Therese Ericson
Trea 1 poäng Malina swimrunners, Malin Boström och Elina Wahlberg

 

Juniskär Swimrun

Herr
Vinnare 5 poäng Team Triscore, Per Sundström och Fredrik Jakobsson
Tvåa 3 poäng Racereport.se, Jonas Boström och Björn Mårtensson
Trea 1 poäng Zombie Squad, Mathias Öman och Mikael Sällström

Mix
Vinnare 5 poäng Team Lövgrodorna Proswimmers Adam Stenman och Lovisa Jönsson
Tvåa 3 poäng Nordlanders Sim-maskiner, Emelie Nordlander och Martin Millard Nielsen

Dam
Vinnare 5 poäng Lost and Found, Pia Sundkvist de Beau och Isabella Rönnqvist
Idre Swimrun saknar vi helt resultat från men återkommer när det finns.

Till Swimruncupen